Incoterms

Incoterms Ne demektir ?
İhracatçı ve ithalatçıların hak ve yükümlülüklerini tanımlayan uluslararası standart kurallar bütününe incoterms denir.

a) EXW – EXWORKS:
İhracatçı yani göndericinin minimum sorumluluğunun bulunduğu teslim şekildir. Göndericinin belirlediği bir alanda (depo, fabrika) ithalatçı yani alcının malı teslim almasıdır.
Nakliye, gümrükleme, sigorta gibi süreçler, masraflar ve olası riskler alıcı tarafından karşılanır.

b) FCA – FREE CARRIER (Belirlenen Yerde Taşıyıcıya Teslim)
İhracatçının ilgili ihracat gümrüklemesinin tamamlanmasından sorumlu olduğu, gümrüklemenin ardından ortak kararlaştıran teslim noktasında malları ithalatçının nakliyecisine teslim etmesidir. Ortak teslim noktasına kadar olan iç nakliye bedeli ihracatçıya, geriye kalan uluslararası nakliye, ithalat gümrükleme, sigorta gibi süreçler ithalatçı sorumluluğundadır.

c) FAS – FREE ALONGSIDE SHIP (Gemi Yanında Teslim)
Ortak belirlenen yükleme limanında malların gemi yanında teslim edilmesidir. Limana kadar olan iç nakliye, gümrük işlem ve masrafları ve sigorta süreçleri ihracatçının sorumluluğundadır. Malların ilgili limana teslimi ile, ithalatçının sorumluluğu başlar. Deniz taşımacılığı özelinde kullanılır.

d) FOB – FREE ON BOARD (Gemide Teslim)
Bir diğer denizyolu taşımacılığına ait teslim şeklidir. İhracatçı bu sefer limana kadar olan tüm masraf ve sorumluklarının yanı sıra, malları gemiye yüklemekle sorumludur. Gemi küpeştesi sorumluluklarının başladığı ve bittiği sınırdır. Küpeşteden önce tüm risk ve masraflar gümrükleme dahil ihracatçıda sonrasında tüm uluslararası nakliye, boşaltma ve sigortalama sorumluluğu ithalatçıdadır.

e) CFR – COST and FREIGHT (Mal Bedeli ve Navlun Ödenmiş Olarak Teslim)
Çıkış limanına kadar olan iç nakliye, gümrük işlem/ masrafları ve sigorta süreçlerine ek olarak gemi navlunu da ihracatçı tarafından ödenir. Gemi ve sonrasında sigorta süreci ithalatçıya aittir. Denizyolu taşıma şeklinde kullanılır.

f) CIF – COST INSURANCE and FREIGHT (Mal Bedeli Sigorta ve Navlun Ödenmiş Olarak Teslim )
CFR teslim şekline ek olarak, ihracatçının sorumluluğuna varış limanına kadar ithalatçı adına sigorta yapması da eklenir.

g) CPT – CARRIAGE PAID to… (Taşıma Bedeli Ödenmiş Olarak Teslim)
Karayolu ve çoklu taşıma şekillerinde kullanılır. İhracatçının malların teslim yerine kadar olan tüm gümrük, nakliye ve yükleme/boşaltma masraf ve sorumluluklarını üstlenmesidir.

 

h) CIP – CARRIAGE INSURANCE PAID TO… (Taşıma ve Sigorta Bedeli Ödenmiş Olarak )
İhracatçının malların teslim yerine kadar olan tüm gümrük, nakliye ve yükleme/boşaltma masraf ve sorumluluklarına ek olarak emtia sigortasının da üstlenmesini kapsar.

i) DAF – DELIVERED AT FRONTIER (Sınırda Teslim )
Ortak belirlenen sınıra kadar olan tüm risk ve masraflar ihracatçıya aittir. Malın ithalatçı tarafından belirlenen araca yüklenmesinden boşaltma yerine kadar olan tüm masraf ve riskler el değiştirir. Çoklu taşıma şekilleri için uygundur.

j) DAT – DELIVERED AT TERMINAL (Gümrük Terminalinde Teslim)
Alıcının talep ettiği gümrüklü bölgeye kadar olan tüm risk ve masraflar ihracatçıya aittir. Denizyolu için de kullanılmaktadır. İlgili liman sınırına kadar olan boşaltma dahil tüm süreçler ve riskler ihracatçı tarafından yönetilir.

k) DAP – DELIVERED AT PLACE (Varış Yerinde Teslim)
İthalatçının teslim ülkesi içerisinde belirlediği noktaya, ihracatçının tüm masraf ve riskleri üstlenerek ithalatçı adına teslim etmesi şeklidir.

l) DDP – DELIVERED DUTY PAID ( Gümrük Vergisi Ödenmiş Varış Yerinde Teslim)
İthalatçının teslim ülkesi içerisinde belirlediği noktaya, ihracatçının tüm masraf ve riskleri üstlenmesine ek olarak ithalat vergilerini de ödemesi ve ithalatçı adına teslim etmesi şeklidir.